Tieňoví ministri hospodárstva

 

Predvolebný HN Club, organizovaní raz za štyri roky, sa uskutoční 28. novembra 2019 v Radisson Blu Calrton Hoteli, Bratislava. Tieňoví ministri vybraných politických strán a hnutí budú diskutovať na témy týkajúce sa konkurencieschopnosti, podnikateľského prostredia, energetiky a investícií, pričom im bude bežať časomiera, aby sme dosiahli rovnaké podmienky pre všetkých rečníkov. Nakoľko je počet hostí vyšší ako obvykle, diskusia bude trvať dve hodiny aj pätnásť minúť, pričom poslená štvrť hodina je venovaná otázkam z publika. Za jednotlivé politické strany a hnutia sa zúčastnia 

 

 

SMER - SD: Peter Žiga, minister hospodárstva SR

 

SaS: Karol Galek, poslanec NR SR

 

OĽaNO: Eduard Heger, poslanec NR SR

 

SME RODINA : Štefan Hollý, člen predsedníctva pre poľnohospodárstvo a ekonomiku

 

KDH: Caroline Lišková, podpredsedníčka strany

 

PS/Spolu: Miroslav Beblavý, poslanec NR SR

 

Za ľudí: Marek Antal, člen predsednictva

 

 

Okruhy 

 

1. KONKURENCIESCHOPNOSŤ

 

Konkurencieschopnost a štát: Aké sú základné nástroje na zvýšenie konkrencieschopnosti slovenského hospodárstva? Nízke mzdy to už nie sú, s akými novými nástrojmi dokáže slovenské hospodárstvo konkurovať iným krajinám? Na ktoré oblasti by sme sa mali sústrediť? (elektromobily, batérie, zelené riešenia)

Konkurencieschopnost a podnikatelia: Aké nástroje môže štát použiť na zvyšovanie konkurencieschopnosti firiem a investorov, pôsobiach na Slovensku? Cez aké nástroje ich dokáže motivovať k vyššej inovatívnosti a lepšiemu postaveniu v rámci konkurencie?

Konkurecieschopnosť a EÚ: aké nástroje by mala prijať EÚ na zvýšenie globálnej konkurencieschopnosti? Ktoré oblasti hospodárstva by mala rozvíjať/podporovať? A ako by sa na určovaní tohto smeru a jeho exukúcii mali podieľať Slovensko?

 

 

2. PODNIKATEĽSKÉ PROSTREDIE

 

Byrokracia, časté zmeny zákonov, dokladovanie už zdokladovaného. To sú základné problémy, ktoré trápia slovenské firmy. Čo by s nimi mohol a mal urobiť nový minister hospodárstva? A ako by malo vyzerať pokračovanie antibyrokratických balíčkov?

Rast minimálnej mzdy, nové, špeciálne príplatky, nové poukazy. Firmy upozorňujú, že im to výrazne zťažuje biznis a niektoré preto hlásia problémy. Čo s tým môže urobiť minister hospodárstva? A ako by sa k tomu mal nový minister postaviť?

Vysoké ceny energií pre priemysel. Boli prijaté isté úľavy, ide však o koncepčné riešenia? Ako by sa malo pristúpiť k vysokým cenám energie pre priemyselné firmy tak, aby to neznižovalo ich konkurencieschopnosť v globálnom meradle?

 

3. ENERGETIKA

 

Slovensko a zelená energia. Ako by mala vyzerať podpora obnoviteľných zdrojov? Na ktoré by sme sa mali sústrediť a ako by malo byť nastavené ich podporovanie, aby išlo o efektívny zdroj energií?

Jadrové elektrárne Mochovce. Majú alebo nemajú podporu? Čo môže robiť štát s neustále sa navyšujúcim rozpočtom a omeškaniami? Energetický mix Slovenska po dokončené Mochoviec: bude treba zásadá podpora obnoviteľných zdrojov?

Koniec ťažby uhlia. Je aktuálny termín zatvorenia baní optimálny? A ako by mal vyzerať región Hornej Nitry po konci podporovania ťažby uhlia?

 

4. INVESTÍCIE

 

Ako dostať investorov do menej rozvinutých regiónov? Stačia na to stimuly? Netreba niečo viac?

Mimo menej rozvinutých regiónov: absorbuje ešte Slovensko nových investrov. A ako by mali byť zameraný? O investície akého typu by sme sa mali uchádzať?

Ako by malo byť z pohľadu skladby ideálne nastavené slovenské hospodárstvo?

Program

09.30 – 10.00   Príchody hostí a registrácia & úvodné občerstvenie

10.00 – 12.00   Diskusia

12.00 – 12.15   Q&A, záverečné slová modátorky- šéfredaktorky Marcely Šimkovej

12.15    Obed vo forme rautu a networking

Moderátor

Marcela Šimková

šéfredaktorka Hospodárskych novín

Partneri

28. november 2019 od 10:00
Do eventu ostáva 0 dní 0 hodín 0 minút