Tieňoví ministri hospodárstva
Predvolebný HN Club, organizovaní raz za štyri roky, sa uskutoční 28. novembra 2019 v Radisson Blu Calrton Hoteli, Bratislava. Tieňoví ministri vybraných politických strán a hnutí budú diskutovať na témy týkajúce sa konkurencieschopnosti, podnikateľského prostredia, energetiky a investícií, pričom im bude bežať časomiera, aby sme dosiahli rovnaké podmienky pre všetkých rečníkov. Nakoľko je počet hostí vyšší ako obvykle, diskusia bude trvať dve hodiny aj pätnásť minúť, pričom poslená štvrť hodina je venovaná otázkam z publika. Za jednotlivé politické strany a hnutia sa zúčastnia
SMER - SD: Peter Žiga, minister hospodárstva SR
SaS: Karol Galek, poslanec NR SR
OĽaNO: Eduard Heger, poslanec NR SR
SME RODINA : Štefan Hollý, člen predsedníctva pre poľnohospodárstvo a ekonomiku
KDH: Caroline Lišková, podpredsedníčka strany
PS/Spolu: Miroslav Beblavý, poslanec NR SR
Za ľudí: Marek Antal, člen predsednictva
Okruhy
1. KONKURENCIESCHOPNOSŤ
Konkurencieschopnost a štát: Aké sú základné nástroje na zvýšenie konkrencieschopnosti slovenského hospodárstva? Nízke mzdy to už nie sú, s akými novými nástrojmi dokáže slovenské hospodárstvo konkurovať iným krajinám? Na ktoré oblasti by sme sa mali sústrediť? (elektromobily, batérie, zelené riešenia)
Konkurencieschopnost a podnikatelia: Aké nástroje môže štát použiť na zvyšovanie konkurencieschopnosti firiem a investorov, pôsobiach na Slovensku? Cez aké nástroje ich dokáže motivovať k vyššej inovatívnosti a lepšiemu postaveniu v rámci konkurencie?
Konkurecieschopnosť a EÚ: aké nástroje by mala prijať EÚ na zvýšenie globálnej konkurencieschopnosti? Ktoré oblasti hospodárstva by mala rozvíjať/podporovať? A ako by sa na určovaní tohto smeru a jeho exukúcii mali podieľať Slovensko?
2. PODNIKATEĽSKÉ PROSTREDIE
Byrokracia, časté zmeny zákonov, dokladovanie už zdokladovaného. To sú základné problémy, ktoré trápia slovenské firmy. Čo by s nimi mohol a mal urobiť nový minister hospodárstva? A ako by malo vyzerať pokračovanie antibyrokratických balíčkov?
Rast minimálnej mzdy, nové, špeciálne príplatky, nové poukazy. Firmy upozorňujú, že im to výrazne zťažuje biznis a niektoré preto hlásia problémy. Čo s tým môže urobiť minister hospodárstva? A ako by sa k tomu mal nový minister postaviť?
Vysoké ceny energií pre priemysel. Boli prijaté isté úľavy, ide však o koncepčné riešenia? Ako by sa malo pristúpiť k vysokým cenám energie pre priemyselné firmy tak, aby to neznižovalo ich konkurencieschopnosť v globálnom meradle?
3. ENERGETIKA
Slovensko a zelená energia. Ako by mala vyzerať podpora obnoviteľných zdrojov? Na ktoré by sme sa mali sústrediť a ako by malo byť nastavené ich podporovanie, aby išlo o efektívny zdroj energií?
Jadrové elektrárne Mochovce. Majú alebo nemajú podporu? Čo môže robiť štát s neustále sa navyšujúcim rozpočtom a omeškaniami? Energetický mix Slovenska po dokončené Mochoviec: bude treba zásadá podpora obnoviteľných zdrojov?
Koniec ťažby uhlia. Je aktuálny termín zatvorenia baní optimálny? A ako by mal vyzerať región Hornej Nitry po konci podporovania ťažby uhlia?
4. INVESTÍCIE
Ako dostať investorov do menej rozvinutých regiónov? Stačia na to stimuly? Netreba niečo viac?
Mimo menej rozvinutých regiónov: absorbuje ešte Slovensko nových investrov. A ako by mali byť zameraný? O investície akého typu by sme sa mali uchádzať?
Ako by malo byť z pohľadu skladby ideálne nastavené slovenské hospodárstvo?
09.30 – 10.00 Príchody hostí a registrácia & úvodné občerstvenie
10.00 – 12.00 Diskusia
12.00 – 12.15 Q&A, záverečné slová modátorky- šéfredaktorky Marcely Šimkovej
12.15 Obed vo forme rautu a networking
Moderátor
![]() |
Marcela Šimkovášéfredaktorka Hospodárskych novín |
Partneri

