HNClub 10 rokov eura

Pozývame členov na otvorenie HNClubu a diskusiu na tému 10 rokov eura. Hosťami diskusie budú Ivan Šramko, bývalý guvernér NBS, Jozef Makúch, guvernér NBS a Igor Barát, splnomocnenec vlády pre zavedenie eura.

Témy:

 1. Slovensko bez eura a s eurom

  Ako by vyzerala naša ekonomika, ak by sme euro neprijali? Aká by boli v čase krízy a v čase konjuktúry naše slabé verzus silné miesta?

  Tvrdé dáta: čo už dnes vieme povedať o konkrétnych dosahoch európskej meny na Slovensko: aké dosahy mala na infláciu a úroky? Ale tiež sekundárne: rast, zamestnanosť, nezamestnanosť, export, platy, prítok nových investícií?

  Sekundárne, ale dôležité dosahy eura. Mení euro politickú pozíciu krajiny v rámci Európskej únie? Inštitucionálne dosahy: dlhová brzda, banková únia

 

 

 1. Ako sme zavádzali euro alebo aké je to v praxi vzdať sa vlastnej meny

  Ako sa krajina menila pred vstupom do eurozóny? Čo to pre nás prakticky znamenalo, okrem splnenia konvengenčných kritérií? Čo všetko bolo nutné urobiť?

  Ako prebiehali rokovania? Ako prebiehala príprava na samotný proces zavedenia jednotnej meny? Boli problémy, ktoré sa v tom čase nekomunikovali?

  Po 1.1.2009 - najskôr duálny obeh, neskôr už len euro. Ako v praxi prebiehala adaptácia obyvateľstva verzus očakávania? Aké boli praktické kroky, ktoré musel štát a NBS realizovať?

 

 

 1. Patríme do eurozóny?

  V čase zavádzania jednotnej meny a aj potom prebiehali diskusie, či do menovej únie patríme. Patrili sme? A patríme tam v súčasnosti?

  Ako sa z nás stali jedny z bezproblémových členov eurzóny? Ako sme sa k tomu dopracovali? Bolo to prípravou pred prijatím alebo išlo o následný vývoj na Slovensku?

  Budúcnosť eurozóny ako takej. Je to A level Európy? Je to integrovaná Európska únia v praxi? A má euro po krízach potenciál prežiť? V akej podobe a aké otázky by mala menová únia vyriešiť?

Program

17:30   príchod hostí

18:00   začiatok diskusie

19:00   otázky z publika

19:30   koniec diskusie

19:35   recepcia

Moderátor

Marcela Šimková

šéfredaktorka Hospodárskych novín

Generálny partner

29. január 2019 od 17:30
Do eventu ostáva 0 dní 0 hodín 0 minút