Cena Petra Slavomíra Kompiša

Banskobystrický producent rastlinných nátierok či tofu Alfa Bio a pezinská vinárska spoločnosť Víno Matyšák. Tieto dve firmy sa stali víťazmi prvého ročníka Ceny Petra Slavomíra Kompiša, ktorú HN udeľujú najlepším rodinným spoločnostiam na Slovensku.

O priazeň poroty i čitateľov HN sa uchádzalo desať finalistov z rôznych krajov Slovenska. Všetky firmy spája to, že ich dlhé roky buduje a riadi manažment zložený prevažne z rodinných príslušníkov. Pre väčšinu z nich platí, že firmu zakladala generácia rodičov a riadiace pozície postupne preberajú ich deti. „Práve takýto mix dlhoročných skúseností a mladej dravosti dokáže firmu posunúť na vyššie úrovne,“ uviedol pre HN Peter Matyšák, zakladateľ a riaditeľ spoločnosti Víno Matyšák, ktorá sa stala víťazom verejného hlasovania.

Podobný názor má na fungovanie rodinného biznisu aj Ján Lunter, zakladateľ a majiteľ spoločnosti Alfa Bio, ktorá získala cenu poroty. „Moji synovia strávili istý čas vo firmách v zahraničí. Domov si priniesli aj vzdelanie smerované na podnikanie. Po ich vstupe do našej firmy išli tržby Alfa Bio veľmi rýchlo nahor,“ zdôraznil pre HN Lunter.

 

O vaše hlasy sa uchádzali spoločnosti:

ADA WASTE
Alfa Bio
Auto impex
Marián Šupa
Matador Holding
Mäspoma
Medeko Cast
Minit Slovakia
Robotec
Víno Matyšák

 

Porota

Marcela Šimková, šéfredaktorka Hospodárskych novín
Rastislav Chovanec, štátny tajomník, Ministerstvo hospodárstva SR
Patrícia Tomčová, odbor úverov pre podnikateľov a malé firmy, ČSOB
Rastislav Began, riaditeľ na oddelení auditu, KPMG Slovensko
Ondrej Matej, konateľ, EPLFINANCE Prešov
Mario Fondati, partner, Amrop Slovakia
Ľudovít Černák st., predseda predstavenstva, Sitno Holding
Peter Kremský, výkonný riaditeľ, Podnikateľská aliancia Slovenska
Monika Krošláková, Obchodná fakulta EUBA

 

 

Cena Hospodárskych novín pre rodinné firmy na Slovensku

Peter Slavomír Kompiš bol majiteľom a vydavateľom Hospodárskych novín, taktiež zakladateľom moderného slovenského účtovníctva a spolutvorca peňažníckej terminológie. Vo vydávaní novín pod názov Kupecké, priemyselné a hospodárske noviny pokračoval jeho syn Peter Kompiš.

Hospodárske noviny vyhlásili v roku 2017 prvý ročník oceňovania s názvom Cena Petra Slavomíra Kompiša. Toto oceňovanie malo za cieľ poukázať na slovenské firmy, ktoré pokračujú v tradícií svojich zakladateľov a ich riadenie je odovzdávané z generácie na generáciu.

Rebríček organizovali Hospodárske noviny spolu s partnermi od januára do marca. Vyhlásenie výsledkov a odovzdávanie ocenení sa uskutočnilo 30.marca 2017 v hoteli Chateau Gbeľany.